Artikelnummer
LXWARABC3
Autor
AlphaBetChess - Volume 3
The Rhyming Chess Chronicles A-Z
64 Seiten, kartoniert, Thinkers Publishing, 1. Auflage 2025
AlphaBet Chess offers a fun and simple way for kids to learn chess while remembering the key rules. It’s imaginative and packed with engaging tips!
Each letter of the alphabet is paired with a key chess term, such as A for Attraction, B for Bishop, and C for Checkmate, brought to life through colorful illustrations and whimsical stories. This isn’t just a book about chess—it’s a book about discovery, designed to captivate children’s imaginations while teaching them the basics of both the alphabet and chess.
Our goal with AlphaBet Chess is not only to teach the basics of chess but to inspire a lifelong love of learning and playing. We see AlphaBet Chess as a unique opportunity to bring families together. It’s a book that parents and grandparents can share with their children, creating lasting memories while introducing them to the game of chess. In this Volume we continued our chess journey adding more chess terms but this time using rhyming.
Each letter of the alphabet is paired with a key chess term, such as A for Attraction, B for Bishop, and C for Checkmate, brought to life through colorful illustrations and whimsical stories. This isn’t just a book about chess—it’s a book about discovery, designed to captivate children’s imaginations while teaching them the basics of both the alphabet and chess.
Our goal with AlphaBet Chess is not only to teach the basics of chess but to inspire a lifelong love of learning and playing. We see AlphaBet Chess as a unique opportunity to bring families together. It’s a book that parents and grandparents can share with their children, creating lasting memories while introducing them to the game of chess. In this Volume we continued our chess journey adding more chess terms but this time using rhyming.
| EAN | 9789083488257 |
|---|---|
| Gewicht | 200 g |
| Hersteller | Thinkers Publishing |
| Breite | 17,5 cm |
| Höhe | 26,5 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2025 |
| Autor | Vishnu Warrier |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 9789083488257 |
| Seiten | 64 |
| Einband | kartoniert |
| Name | Thinkers Publishing BV |
|---|---|
| Adresse | Moorstraat 12 Landegem 9850 Belgien |
| Internet | www.thinkerspublishing.com |
| KnightToF3@hotmail.com |
Mehr von Thinkers Publishing
-
She Plays to Win34,95 € -
Someday I’ll Be a Queen (Picture Book)19,95 € Regular Price 30,00 € -
Sherlock's Method29,95 € - Mehr von Thinkers Publishing



