Artikelnummer
LXZOHBC
Autor
Business Checkmate
Win at Work with Lessons from the Chessboard
208 Seiten, gebunden, Thinkers Publishing, 1. Auflage 2026
In this book, you will learn:
- What is the mindset of experienced chess players, and how can it be useful in the business world?
- What “nitty gritty” qualities are necessary for success in business and in life?
- Strategic versus tactical thinking – dos and don’ts.
- Risk assessment: how important is it?
- How to get business information and exploit your competitor’s weaknesses?
- How can business sacrifices become beneficial and lead to enormous gains?
- What is the mindset of experienced chess players, and how can it be useful in the business world?
- What “nitty gritty” qualities are necessary for success in business and in life?
- Strategic versus tactical thinking – dos and don’ts.
- Risk assessment: how important is it?
- How to get business information and exploit your competitor’s weaknesses?
- How can business sacrifices become beneficial and lead to enormous gains?
| EAN | 9789493435100 |
|---|---|
| Gewicht | 540 g |
| Hersteller | Thinkers Publishing |
| Breite | 17,5 cm |
| Höhe | 24 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | Zeev Zohar |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 9789493425100 |
| Seiten | 208 |
| Einband | gebunden |
| Name | Thinkers Publishing BV |
|---|---|
| Adresse | Moorstraat 12 Landegem 9850 Belgien |
| Internet | www.thinkerspublishing.com |
| KnightToF3@hotmail.com |
011 Part One: Introduction and Some Personal Thoughts
027 Part Two: Mindset ( Thinking Patterns)
093 Part Three: Strategy: What to Do?
131 Part Four: Tactics: How to do it?
177 Part Five: Business Tactics Inspired by Chess
195 Part Six: Epilogue
027 Part Two: Mindset ( Thinking Patterns)
093 Part Three: Strategy: What to Do?
131 Part Four: Tactics: How to do it?
177 Part Five: Business Tactics Inspired by Chess
195 Part Six: Epilogue
Mehr von Thinkers Publishing
-
The Imparable Logic and Psychology in Chess31,50 € Regular Price 42,00 € - Mehr von Thinkers Publishing





