Artikelnummer
LXMOICIM1G
Autor
Chess in Miniature - Vol. 1 (hc)
Eigenschaften
304 Seiten, gebunden, Popular Chess, 1. Auflage 2026
Most chess players dream of winning quickly and stylishly, but few know how to increase their chances of such success. Chess in Miniature: Volume 1 takes on the challenge by presenting the eight key Secrets to winning in 25 moves or fewer, with eight additional vital Secrets to follow in Chess in Miniature: Volume 2.
David LeMoir presents the crucial concepts using illuminating examples, containing an ideal balance of short variations and instructive prose. Learn how to become an Opportunist Tactician and a Canny Investor, while aware that The Queen Rules and Beauty Favours The Strong. A final ‘challenge chapter’ is included to test and reinforce the reader’s newfound understanding.
David LeMoir is an experienced chess player and the author of several successful books, with the canny knack of presenting new ways to look at sacrifices and tactics.
David LeMoir presents the crucial concepts using illuminating examples, containing an ideal balance of short variations and instructive prose. Learn how to become an Opportunist Tactician and a Canny Investor, while aware that The Queen Rules and Beauty Favours The Strong. A final ‘challenge chapter’ is included to test and reinforce the reader’s newfound understanding.
David LeMoir is an experienced chess player and the author of several successful books, with the canny knack of presenting new ways to look at sacrifices and tactics.
| EAN | 9781836840190 |
|---|---|
| Gewicht | 730 g |
| Hersteller | Popular Chess |
| Breite | 17,5 cm |
| Höhe | 24,5 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | David LeMoir |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 9781836840190 |
| Seiten | 304 |
| Einband | gebunden |
| Name | Popular Chess / New in Chess B.V. |
|---|---|
| Adresse | Rochdalestraat 4 a Alkmaar 1814 TH Niederlande |
| Internet | www.newinchess.com |
| info@newinchess.com |
003 About the Author
006 Introduction
015 1) The Opportunist Tactician
032 2) The Queen Rules
063 3) White is the Colour
094 4) Beauty Favours the Strong
132 5) Never Underestimate Knights!
167 6) The Canny Investor
207 7) Off with his Head
243 8) Keep Calm and... Win
285 9) Have you Absorbed the Secrets?
296 Index of Openings
298 Index of Complete Games
006 Introduction
015 1) The Opportunist Tactician
032 2) The Queen Rules
063 3) White is the Colour
094 4) Beauty Favours the Strong
132 5) Never Underestimate Knights!
167 6) The Canny Investor
207 7) Off with his Head
243 8) Keep Calm and... Win
285 9) Have you Absorbed the Secrets?
296 Index of Openings
298 Index of Complete Games
Mehr von Popular Chess
-
Expand Your Chess Strategy (pb)27,99 € -
Expand Your Chess Strategy (hc)32,99 € -
Chess in Miniature - Vol. 2 (hc)29,99 € -
Chess in Miniature - Vol. 2 (pb)23,99 € -
Explioting the Bishop Pair (pb)23,95 € - Mehr von Popular Chess

