Artikelnummer
LXMOICIM2G
Autor
Chess in Miniature - Vol. 2 (hc)
Eigenschaften
288 Seiten, gebunden, Popular Chess, 1. Auflage 2026
The journey into the world of sparkling short games continues. Chess in Miniature: Volume 2 takes up where the first book left off, exploring the next set of ‘Secrets’ that underpin brilliant miniatures. From choosing appropriate openings to exploiting greed, from classical sacrifices to advanced calculation, this volume reveals how winners consistently shape games that delight and instruct.
With carefully chosen examples and insightful commentary, the book not only entertains but also inspires readers to attempt their own mini-masterpieces. Whether you want to sharpen your tactical instincts, enrich your opening play, or simply enjoy some of the most striking games in chess, this volume will both instruct and delight.
David LeMoir is an experienced chess player and the author of several successful books, with the canny knack of presenting new ways to look at sacrifices and tactics.
With carefully chosen examples and insightful commentary, the book not only entertains but also inspires readers to attempt their own mini-masterpieces. Whether you want to sharpen your tactical instincts, enrich your opening play, or simply enjoy some of the most striking games in chess, this volume will both instruct and delight.
David LeMoir is an experienced chess player and the author of several successful books, with the canny knack of presenting new ways to look at sacrifices and tactics.
| EAN | 9781836840985 |
|---|---|
| Gewicht | 700 g |
| Hersteller | Popular Chess |
| Breite | 17,5 cm |
| Höhe | 24,5 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | David LeMoir |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 9781836840985 |
| Seiten | 288 |
| Einband | gebunden |
| Name | Popular Chess / New in Chess B.V. |
|---|---|
| Adresse | Rochdalestraat 4 a Alkmaar 1814 TH Niederlande |
| Internet | www.newinchess.com |
| info@newinchess.com |
003 About the Author
006 Introduction
015 1) Off with Her Head
051 2) Opening Comforts
091 3) Play the Position
114 4) It’s All Been Seen Before
143 5) Create Panic and Uncertainty
161 6) Be a Tactical Genius
201 7) Play the Player
237 8) Play to the Gallery
278 9) Have you Absorbed the Secrets?
286 Index of Openings
287 Index of Complete Games
006 Introduction
015 1) Off with Her Head
051 2) Opening Comforts
091 3) Play the Position
114 4) It’s All Been Seen Before
143 5) Create Panic and Uncertainty
161 6) Be a Tactical Genius
201 7) Play the Player
237 8) Play to the Gallery
278 9) Have you Absorbed the Secrets?
286 Index of Openings
287 Index of Complete Games
Mehr von Popular Chess
-
Expand Your Chess Strategy (hc)32,99 € -
Chess in Miniature - Vol. 2 (pb)23,99 € -
Explioting the Bishop Pair (pb)23,95 € -
Expand Your Chess Strategy (pb)27,99 € -
Chess in Miniature - Vol. 1 (pb)23,99 € - Mehr von Popular Chess

