Artikelnummer
LI167PLUSCD
Autor
Informator 167 / Buch plus CD
Speed-up!
248 Seiten, kartoniert, Informator-Verlag, 1. Auflage 2026
Aus der Reihe »Informator«
Vorübergehend ausverkauft
| Gewicht | 470 g |
|---|---|
| Hersteller | Informator-Verlag |
| Breite | 16,9 cm |
| Höhe | 23,8 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | Chess Informant Team |
| Reihe | Informator |
| Auflage | 1 |
| Seiten | 248 |
| Einband | kartoniert |
| Name | Chess Informant |
|---|---|
| Adresse | Francuska 31 Belgrad 11001 Serbien |
| Internet | www.sahovski.com |
| sales@sahovski.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Chess Informant 167 “Speed-up!” presents:
WIJK AAN ZEE 2026 by GM Miloš Perunović
WORLD RAPID AND BLITZ CHAMPIONSHIP DOHA 2025 by FM Ivan Martić
WORLD WOMEN'S RAPID AND BLITZ CHAMPIONSHIP DOHA 2025 by WGM Sabina Foişor
TASHKENT IV PRESIDENT'S CUP 2025 by FM Csaba Zoltan Varga
CHESS WORKSHOP – B 11 by GM Mikhail Bryakin
MICHAEL'S MUSINGS by GM Michael Prusikin
ROGERS' REMINISCENCES by GM Ian Rogers
Traditional sections:
- The best game and most important theoretical novelty from the previous Volume
- Endgames
- Combinations
- 190 games + Fragments according to ECO Codes.
The periodical that pros use with pleasure is at the same time a must have publication for all serious chess students!
WIJK AAN ZEE 2026 by GM Miloš Perunović
WORLD RAPID AND BLITZ CHAMPIONSHIP DOHA 2025 by FM Ivan Martić
WORLD WOMEN'S RAPID AND BLITZ CHAMPIONSHIP DOHA 2025 by WGM Sabina Foişor
TASHKENT IV PRESIDENT'S CUP 2025 by FM Csaba Zoltan Varga
CHESS WORKSHOP – B 11 by GM Mikhail Bryakin
MICHAEL'S MUSINGS by GM Michael Prusikin
ROGERS' REMINISCENCES by GM Ian Rogers
Traditional sections:
- The best game and most important theoretical novelty from the previous Volume
- Endgames
- Combinations
- 190 games + Fragments according to ECO Codes.
The periodical that pros use with pleasure is at the same time a must have publication for all serious chess students!
Mehr von Informator-Verlag






