Artikelnummer
LXFISM60MGCE
Autor
My 60 Memorable Games: Collector's Edition
Enduring chess classic from a giant of the game
384 Seiten, gebunden, Batsford Chess, 2026, original erschienen 1969
Vorübergehend ausverkauft
A must-have collectors' edition of one of the most inspirational and influential chess books ever written.
First published in 1969, My 60 Memorable Games offers a rare window into the mind of American chess icon Bobby Fischer. It contains Fischer’s objective, honest and self-critical annotations to games he had won, drawn and even lost in the period from 1957 to 1967 – but from which he also learned valuable lessons.
Reading Fischer’s intensely personal commentaries is like going back in time and watching live coverage of his over-the-board battles with the leading players of the day. Soon he would become the greatest of them all.
Released in a luxurious new edition for collectors, with foiled cloth binding and an eight-page plate section, this remarkable book is a true insight into one of the most gifted, troubled and controversial minds of the 20th century.
One of the most important chess books ever written, reissued in celebration of a chess genius, Bobby Fischer.
Bobby Fischer (1943–2008) became famous as a teenager as he took on the Soviet chess machine almost single-handedly. In 1972, at the height of the Cold War, he won the world title from the Russian Boris Spassky in a gripping match in Reykjavik, Iceland that generated worldwide media interest. Fischer not only played brilliant chess but raised the game to new levels of professionalism and his influence is still felt strongly today.
First published in 1969, My 60 Memorable Games offers a rare window into the mind of American chess icon Bobby Fischer. It contains Fischer’s objective, honest and self-critical annotations to games he had won, drawn and even lost in the period from 1957 to 1967 – but from which he also learned valuable lessons.
Reading Fischer’s intensely personal commentaries is like going back in time and watching live coverage of his over-the-board battles with the leading players of the day. Soon he would become the greatest of them all.
Released in a luxurious new edition for collectors, with foiled cloth binding and an eight-page plate section, this remarkable book is a true insight into one of the most gifted, troubled and controversial minds of the 20th century.
One of the most important chess books ever written, reissued in celebration of a chess genius, Bobby Fischer.
Bobby Fischer (1943–2008) became famous as a teenager as he took on the Soviet chess machine almost single-handedly. In 1972, at the height of the Cold War, he won the world title from the Russian Boris Spassky in a gripping match in Reykjavik, Iceland that generated worldwide media interest. Fischer not only played brilliant chess but raised the game to new levels of professionalism and his influence is still felt strongly today.
| EAN | 9781849948494 |
|---|---|
| Gewicht | 1,04 kg |
| Hersteller | Batsford Chess |
| Breite | 16,2 cm |
| Höhe | 24 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | Bobby Fischer |
| Sprache | Englisch |
| ISBN-13 | 9781849948494 |
| Jahr der Originalausgabe | 1969 |
| Seiten | 384 |
| Einband | gebunden |
| Name | Batsford (Anova) |
|---|---|
| Adresse | 151 Freston Road London W10 6TH Großbritannien |
| Internet | www.anovabooks.com |
| rbatley@anovabooks.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Mehr von Batsford Chess
-
Simple Checkmates / Ant9,00 € -
The Caro-Kann - the easy way22,95 € -
Reveal Your Chess Style23,50 € -
The Chessmaster Checklist20,95 € -
The Battle of Chess Ideas20,00 € - Mehr von Batsford Chess

