Artikelnummer
LXKASMGP3
Autor
My Great Predecessors - Part III (hc)
Petrosian, Spassky
416 Seiten, gebunden, Popular Chess, 2025, Erstauflage 2004
Aus der Reihe »My Great Predecessors«
My Great Predecessors is rereleased in paperback and hardcover, enhanced in every way, with high-quality print, modern fonts and an upgraded visual style.
Part III covers the ninth and tenth World Champions: Tigran Petrosian (1963–1969) and Boris Spassky (1969–1972) and a time where there was no dominant player in the chess world.
Garry Kasparov, the 13th World Chess Champion (1985–2000) “is the greatest player who's ever lived” – Magnus Carlsen
Part III covers the ninth and tenth World Champions: Tigran Petrosian (1963–1969) and Boris Spassky (1969–1972) and a time where there was no dominant player in the chess world.
Garry Kasparov, the 13th World Chess Champion (1985–2000) “is the greatest player who's ever lived” – Magnus Carlsen
| EAN | 9781836840824 |
|---|---|
| Gewicht | 950 g |
| Hersteller | Popular Chess |
| Breite | 17,8 cm |
| Höhe | 24,7 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2025 |
| Autor | Garri Kasparow |
| Reihe | My Great Predecessors |
| Sprache | Englisch |
| ISBN-13 | 978-1-83684-082-4 |
| Jahr der Erstauflage | 2004 |
| Seiten | 416 |
| Einband | gebunden |
| Name | Popular Chess / New in Chess B.V. |
|---|---|
| Adresse | Rochdalestraat 4 a Alkmaar 1814 TH Niederlande |
| Internet | www.newinchess.com |
| info@newinchess.com |
Introduction
1. Tigran the Ninth
2. Boris the Tenth
Index of Players
Index of Openings
1. Tigran the Ninth
2. Boris the Tenth
Index of Players
Index of Openings
Mehr von Popular Chess
-
Maximize Your Chess Potential (hc)26,95 € Regular Price 29,95 € -
Exploiting Weaknesses (hc)29,95 € -
Exploiting the Bishop Pair (hc)29,95 € -
London System (hc)26,95 € Regular Price 29,99 € -
Exploiting Weaknesses (pb)23,95 € -
London System (pb)22,95 € - Mehr von Popular Chess
