Here is your chance to own the classics you've always wanted...but now in the latest ChessBase format! Each book faithfully follows the original, with text documents, photos, richly annotated games - and fully interactive! Just look at the titles included on this feature-packed CD:
My Chess Career (Capablanca) * Morphy's Games of Chess (P. Sergeant) * International Chess Congress, St. Petersburg 1909 (Emanuel Lasker) * Mr. Blackburne's Games at Chess (J. H. Blackburne)
These classics of chess literature will keep you entertained for months, but that's not all - you get Art of War by Sun Tsu, a timeless military classic in .pdf eBook format. Plus you'll find a special bonus folder of chess stories, screensavers and more!
The ChessBase Reader and Adobe eBook Reader are included. No other software required.
| Gewicht | 150 g |
|---|---|
| Hersteller | ChessCentral |
| Breite | 12,3 cm |
| Höhe | 17 cm |
| Medium | CD PC |
| Erscheinungsjahr | 2002 |
| Autor | Sid Pickard |
| Sprache | Englisch |
| ISBN-10 | 1886846456 |
| ISBN-13 | 9781886846456 |
| Einband | CD/DVD-Box |
| Name | ChessCentral |
|---|