Artikelnummer
SROMARTVO
Autor
The Veresov Opening
1.d4 Nf6 2.Nc3 d5 3.Bg5 (FS 127)
ChessDVDs, 2011
Aus der Reihe »Foxy Series«
Veresov's Opening: 1.d4 Nf6 2. Nc3 d5 3.Bg5 is an unorthodox and exciting way to create difficult positions. In this territory, the reward goes to the player who has more experience of the unusual, tactical situation that occur.
In this all-new Foxy Openings video, FIDE Senior Trainer and IM Andrew Martin maps Repetoire for White which is bound to cause your opponent problems. Steer the game in the path of your choosing right from the out set!
2. Nc3 followed by 3.Bg5 is underestimated in the theoretical manuals and you are about to find out why!
In this all-new Foxy Openings video, FIDE Senior Trainer and IM Andrew Martin maps Repetoire for White which is bound to cause your opponent problems. Steer the game in the path of your choosing right from the out set!
2. Nc3 followed by 3.Bg5 is underestimated in the theoretical manuals and you are about to find out why!
| Gewicht | 100 g |
|---|---|
| Hersteller | ChessDVDs |
| Breite | 13,7 cm |
| Höhe | 19,1 cm |
| Medium | Download, DVD |
| Erscheinungsjahr | 2011 |
| Autor | Andrew Martin |
| Reihe | Foxy Series |
| Sprache | Englisch |
| Name | ChessdDVDs.com |
|---|---|
| Adresse | 2363 Oak Tree Lane West Palm Beach USA |
| Internet | www.chessdvds.com |
| chessdvds@gmail.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Mehr von ChessDVDs
-
The Dynamic Catalan (RL 74)19,95 € -
The Dynamic Pirc Defence Vol. 319,95 € -
The Deadly Scotch19,95 € -
The Dynamic Pirc Defence Vol. 119,95 € -
The Dynamic Pirc Defence Vol. 219,95 € -
The Dzindzi Indian Vol. 219,95 € -
The Dzindzi Indian Vol. 119,95 € - Mehr von ChessDVDs
