Artikelnummer
LXBAITMCP
Autor
Three-Move Problems - And How to Solve (AGBC 32)
Updated, edited and expanded by Carsten Hansen
94 Seiten, kartoniert, CarstenChess, 1. Auflage 2026, original erschienen 1913
Aus der Reihe »Alexander Game Books Classics«
Vorübergehend ausverkauft
Three-move chess problems can be notoriously difficult to solve, but after reading and studying the material in this volume, the task becomes notably less complicated.
The author has broken down the different types of problems and how a solver should go about solving each of them by introducing methods to assist in the process.
The author has broken down the different types of problems and how a solver should go about solving each of them by introducing methods to assist in the process.
| EAN | 9798245416441 |
|---|---|
| Gewicht | 160 g |
| Hersteller | CarstenChess |
| Breite | 15,2 cm |
| Höhe | 22,7 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | Frederick Baird |
| Reihe | Alexander Game Books Classics |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 979-824-541-6441 |
| Jahr der Originalausgabe | 1913 |
| Seiten | 94 |
| Einband | kartoniert |
| Name | CarstenChess |
|---|---|
| Adresse | 40 Kennedy Blvd, 407 Bayonne NJ 07002 USA |
| cahansen_64@yahoo.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Mehr von CarstenChess






