Artikelnummer
LXZAVATM
Autor
Arthur Towle Marriott
The Gloomy Fate and Romantic Chess of...
159 Seiten, kartoniert, Caissa 90-Olomouc, 1. Auflage 2019
| Gewicht | 600 g |
|---|---|
| Hersteller | Caissa 90-Olomouc |
| Breite | 14,5 cm |
| Höhe | 20,2 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2019 |
| Autor | Fabrizio Zavatarelli |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 978-80-7189-016-4 |
| Seiten | 159 |
| Einband | kartoniert |
| Name | Chess Agency CAISSA 90 |
|---|---|
| Adresse | Gorkeho 31 Olmouc 77900 Tschechien |
| fialav@hotmail.com |
005 Foreword to Great Chess Players' Series and Forgotten Chess Players' Careers
007 Introduction
009 Marriott's life and games
147 Index of Players
148 Index of Openings
149 Appendix: Arthur Marriott in town matches
Mehr von Caissa 90-Olomouc
-
American Chess Bulletin 1937 3426,75 € -
American Chess Bulletin 1938 3526,75 € -
American Chess Bulletin 1942 3926,75 € -
American Chess Bulletin 1936 3326,75 € -
American Chess Bulletin 1940 3726,75 € -
American Chess Bulletin 1939 3626,75 € -
American Chess Bulletin 1941 3826,75 € - Mehr von Caissa 90-Olomouc